Postawa handlowców

005 Czy w sprzedaży chcieć to móc? O postawach handlowców.

W piątym odcinku podcastu 321 GROW Talks rozmawiamy o postawie sprzedawców. O postawie do pracy. Do obowiązków. Do czynności, które wykonują. Czy chcieć sprzedawać to móc? Bez odpowiedniej postawy nie otrzymasz wyniku. Jednak jak się domyślasz, sama postawa nie wystarczy. Co zrobić, aby uniknąć problemów z postawą handlowców? Jak zmienić postawę, która utrudnia osiąganie efektów sprzedażowych? O tym dowiesz się z najnowszego odcinka naszego podcastu. Będziesz wiedział, co kształtuje postawę, co ją zmienia, a także, jak pracować nad postawą w zespole sprzedaży.

Odcinek prowadzą

Tematy rozmowy

Posłuchaj

Obejrzyj rozmowę

Podsumowanie odcinka

Właściwa postawa handlowców jest kluczowym elementem skutecznej sprzedaży. Aby twoi sprzedawcy mieli właściwą postawę musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Świadome wpływanie na postawę nie zawsze jest proste. Jednak, jeśli zastosujesz nasze wskazówki, o których powiedzieliśmy w piątym odcinku podcastu, to zapewniamy Cię, że będziesz wiedział, co robić. Będziesz wiedział, jak wpływać na postawę handlowców i ją wzmacniać.

1. Zacznijmy od rekrutacji. Już w procesie selekcji kandydatów na stanowisko handlowe, rekrutujesz do swojego teamu określoną postawę. Osoba rekrutująca (ty lub ekspert HR) musicie umiejętnie dobierać sobie zespół. Musicie rekrutować postawę. Dlatego zastanów się teraz, czy zatrudniając każdą z osób, zapytałeś przynajmniej dwóch poprzednich szefów o referencje związane z tym kandydatem? Dzisiaj nie ma lepszego sprawdzenia kwestii postawy potencjalnego pracownika, jak właśnie zweryfikowanie tego w poprzednich miejscach pracy. Postawę się rekrutuje. Postawę w tym procesie rekrutacji się sprawdza. Pamiętaj jednak, że ten proces odbywa się tak naprawdę po dwóch stronach. Ty mapujesz profil kandydata pod bardzo konkretne czynności, które miałby on realizować. Musisz być uczciwy podczas rozmowy i przekazać mu, jakie będą jego obowiązki, i co będzie robić. To znaczy, że kandydat będzie wiedział, czego może się spodziewać, jeśli zostanie zatrudniony. Wtedy ta postawa, którą rekrutujesz wraz z pracownikiem odnosi się do bardzo konkretnych aktywności. Dzięki temu nie będziesz zarządzać rozczarowaniem, a realnymi oczekiwaniami pracownika. O tym jak rekrutować handlowców możesz przeczytać w tym artykule. 

2. Twoi handlowcy będą tacy jak Ty. Warto spojrzeć najpierw na siebie. Zastanów się, czy jako osoba zarządzająca, dbasz o cały zespół i jak to robisz. Jak dbasz o całą atmosferę i jaką postawę reprezentujesz. Nie oczekuj od ludzi, że przyjdą na 7:00, jeżeli sam przychodzisz o 9:00. Chyba, że to jest zakontraktowane i wszyscy wiedzą, że tak jest. Jakie postawy u swoich ludzi wzmacniasz? Umiesz odpowiedzieć na to pytanie? Czy prosisz ich o feedback na przykład dotyczący realności celu, czy też nie? Czy ten cel jest tak naprawdę tylko twój i tylko ty w niego wierzysz? To ty jako szef sprzedaży nadajesz tempo. Ale turbo istotne jest w tym wszystkim to, żeby nie zgubić ludzi w realizacji celu. Zadaj sobie i swoim handlowcom pytanie „Czy wierzysz w realizację wyznaczonych celów?”.

3. Wiara w produkt i w firmę. Istotne jest, aby twoi handlowcy wierzyli w działania firmy, że one przynoszą konkretny realny wpływ na klienta, na jego biznes. Często cele sprzedaży są bardzo ambitne. Firma rośnie, pracownicy to widzą, ale nie partycypują w tym. Czy pracownik wierzy w firmę, czy wierzy w produkt to jest mocno zdeterminowane tym, jak firma traktuje swojego pracownika. A więc w jaki sposób oddziałuje na jego postawę. Dlatego, łap ludzi na małych sukcesach. Dostrzegaj wkład tych, którzy są w organizacji długo i są jej filarami.

4. Stosunek do Klienta kluczem do sukcesu. Kluczowym elementem dotyczącym postawy w organizacjach jest stosunek do klienta. Czy w twojej firmie klient pisze się z dużej litery? A nie ukrywajmy, że jest to wyraz szacunku i zaufania do klienta. Jest to wyraz tego, jak go traktujemy. Warto unikać postawy, która wskazuje na to, że to nie klient jest najważniejszy. Myślenie „klient w centrum” oznacza, że działania zmierzają do tego, żeby rozwiązywać realne potrzeby klientów, wykorzystując realną propozycję wartości. A nie taką propozycję, która tylko ładnie wygląda na ulotce. W dzisiejszych czasach te firmy osiągają największe sukcesy, które stoją w prawdzie. W prawdzie do klienta.

5. Co zrobić, aby zmienić lub wzmocnić postawę? Zadbaj o:

Wyniosłeś przydatne informacje z odcinka?

Dziękujemy!

Zainteresował Cię ten temat?

Porozmawiaj z nami o postawach Twoich handlowców. Zapraszamy na bezpłatną konsultację. Zupełnie niezobowiązującą rozmowę. 

Zapisz sięA my skontaktujemy się z Tobą. Podczas konsultacji odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości.

Do usłyszenia!

Podcast dostępny jest na:

Podcast dla właścicieli, dyrektorów i managerów. Jeśli zarządzasz firmą, sprzedażą lub marketingiem B2B, to jest wielce prawdopodobne, że w tym podcaście znajdziesz dla siebie coś, co pomoże Ci zamienić Twoje cele na wyniki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnego odcinka podcastu.

Mogą Cię zainteresować:

Żądny wiedzy? Zapisz się na nasz newsletter.